Iniciatíva Naše Karpaty je komunita aktívnych občanov, ktorí sa venujú rozvoju športu a rekreácie v bratislavských lesoch v  súlade s princípmi ochrany prírody. Združujeme širokú skupinu ľudí, sú medzi nami cyklisti, turisti, rodiny s deťmi, bežci či bežkári no napríklad  aj psíčkari, ochranári či dôchodcovia. Naša činnosť:

  • Podpora športu a rekreácie v lesoch
  • Ochrana prírody
  • Znižovanie objemu ťažby dreva a šetrné spôsoby ťažby

Krásne lesy na skok od centra hlavného mesta sú klenot, ktorý nám môže väčšina krajín len závidieť. Dôležitý priestor pre prechádzky, beh či bicyklovanie, ale aj hodnotné prírodné prostredie. Bohužiaľ, kto má oči otvorené vidí, že manažment našich lesov nezodpovedá potrebám a predstavám obyvateľov Bratislavy. Problémom je najmä nadmerná ťažba dreva, ktorá spôsobuje škody nielen na prírode, ale je v úplnom protiklade s rekreačnou funkciou lesa.

Ťažba dreva v lesoparku bola síce po našom tlaku v roku 2015 výrazne znížená, je však dôležité, aby aj ten zvyšok, ktorý sa v súčasnosti ťaží, bol realizovaný s ohľadom na rekreačnú a ochrannú funkciu lesa. Preto sme pokračovali v presadzovaní šetrných prístupov k ťažbe dreva. V lesoparku sme chodili spolu s lesníkmi a ochranármi vyznačovať ťažbu tak, aby mala čo najmenší dopad na obľúbené rekreačné miesta, cyklistické a turistické trasy.

Vážna situácia je v štátnych lesoch (Lesy SR), ktoré spravujú napríklad Devínsku Kobylu a lesy v tesnom susedstve lesoparku. Vďaka nášmu tlaku, vysvetľovaniu a diskusiám s lesníkmi sa nám podarilo zastaviť plánovanú masívnu ťažbu na Devínskej Kobyle alebo ťažbu pri potoku Vydrica. Bratislavské lesy nesmú byť len plantáž na drevo, ale majú oveľa väčšiu hodnotu pre nás všetkých. Aj preto požadujeme na rokovaniach podstatnú zmenu prístupu k lesom a zníženie ťažby dreva, navrhujeme riešenia a nový pohľad na prímestské lesy.

Rozvoj lesoparku a naše projekty:

Mestské lesy potrebujú konečne jasné pravidlá a dlhodobú kvalitnú víziu, ako územie chrániť a citlivo rozvíjať. Aktívne participujeme na tvorbe Koncepcie rozvoja Mestských lesov, s cieľom presadiť záujmy rodín s deťmi, bežcov, cyklistov ako aj opatrenia na ochranu prírody. Jedným z riešení je zonácia územia, ktorá eliminuje nežiadúce developerské projekty a bude prísne regulovať ťažbu dreva tak, aby sa minimalizovali jej negatívne dopady. Vzniknúť by mohla aj veľmi žiadaná zóna kľudu s autentickým prírodným prostredím s minimom zásahov človeka.

Prostredníctvom drobných projektov a návrhov riešení, sa snažíme urobiť Kamzík či Železnú studničku krajšími miestami. Na jeseň sme spolu s Nadáciou ESET osadili prvý servisný cyklostojan na vstupe do lesoparku. Dofúkať pneumatiky na bicykli či drobné opravy si tak môžete vyriešiť priamo pred výjazdom do lesa.

Veľa energie venujeme citlivej revitalizácii rekreačného areálu Kamzík. Naše návrhy v oblasti dopravy v prospech peších a cyklistov síce podporila Mestská polícia aj poslanci, bohužiaľ úradníci hl. mesta ich zmietli zo stola a tak chaos pokračuje víkend čo víkend. Aj preto sa snažíme presvedčiť kompetentných, že linka MHD až na Kamzík, by môže územie čiastočne odbremeniť od áut. Podarilo sa nám presadiť rozšírenie detského ihriska (ktoré tiež v minulosti vzniklo na náš podnet) a vybudovanie civilizovaných toaliet, ktoré by mali byť hotové tento rok.

Zatiaľ čo iní rúbu, my sadíme. Zastávame názor, že stromy a zeleň patrí do mesta a na sídliskách už niekoľko rokov sadíme tradičné odrody ovocných stromov. Tento rok pribudli marhule, rôzne odrody jabĺk alebo mirabelky.